  • IXYK100N120C3
IXYK100N120C3
advertisement
Manufacturer No:
IXYK100N120C3
HK JDW NO:
401-IXYK100N120C3
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
IXYK100N120C3
Description:
IGBT 1200V 188A 1150W TO264
Step5Bar-code shipping tag
IXYK100N120C3
    Select All
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    1.15kW
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    32 ns
  • Power - Max
    1150W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    123 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    188A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.9V
  • Turn On Time
    122 ns
  • Test Condition
    600V, 100A, 1 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.5V @ 15V, 100A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    265 ns
  • Gate Charge
    270nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    490A
  • Td (on/off) @ 25°C
    32ns/123ns
  • Switching Energy
    6.5mJ (on), 2.9mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V
  • Height
    26.59mm
  • Length
    20.29mm
  • Width
    5.31mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Package / Case
    TO-264-3, TO-264AA
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2011
  • Series
    GenX3™, XPT™
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    1.15kW