  • IXYN100N120B3H1
IXYN100N120B3H1
advertisement
Manufacturer No:
IXYN100N120B3H1
HK JDW NO:
401-IXYN100N120B3H1
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
IXYN100N120B3H1
Description:
IGBT MOD 1200V 165A 690W SOT227B
Step5Bar-code shipping tag
IXYN100N120B3H1
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Surface Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2012
  • Series
    XPT™, GenX3™
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    690W
  • Configuration
    Single
  • Power - Max
    690W
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.6V
  • Max Collector Current
    165A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    50μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    6nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.6V @ 15V, 100A
  • IGBT Type
    PT
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    6nF @ 25V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V
  • Height
    9.6mm
  • Length
    38.23mm
  • Width
    25.07mm