  • IXYX100N120B3
IXYX100N120B3
advertisement
Manufacturer No:
IXYX100N120B3
HK JDW NO:
401-IXYX100N120B3
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXYX100N120B3
Description:
IGBT 1200V 188A 1150W PLUS247
Step5Bar-code shipping tag
IXYX100N120B3
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Test Condition
    600V, 100A, 1 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.6V @ 15V, 100A
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    250nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    530A
  • Td (on/off) @ 25°C
    30ns/153ns
  • Switching Energy
    7.7mJ (on), 7.1mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V
  • Height
    21.34mm
  • Length
    16.13mm
  • Width
    5.21mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    247
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2013
  • Series
    GenX3™, XPT™
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    1.15kW
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Element Configuration
    Single
  • Power - Max
    1150W
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.6V
  • Max Collector Current
    225A