  • IXYX40N250CHV
IXYX40N250CHV
advertisement
Manufacturer No:
IXYX40N250CHV
HK JDW NO:
401-IXYX40N250CHV
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
IXYX40N250CHV
Description:
IGBT 2.5KV 70A TO247HV
Step5Bar-code shipping tag
IXYX40N250CHV
  • Published
    2017
  • Series
    XPT™
  • Pbfree Code
    yes
  • Power - Max
    1500W
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    2500V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    70A
  • Test Condition
    1250V, 40A, 1 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    4V @ 15V, 40A
  • Gate Charge
    270nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    380A
  • Td (on/off) @ 25°C
    21ns/200ns
  • Switching Energy
    11.7mJ (on), 6.9mJ (off)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Package / Case
    TO-247-3 Variant
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ