  • JAN1N4483US
JAN1N4483US
advertisement
Manufacturer No:
JAN1N4483US
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-JAN1N4483US
Package:
SQ-MELF, A
Datasheet:
JAN1N4483US
Description:
ZENER DIODE 70Ohm ±5% 56V 250nA @ 44.8V -65°C~175°C 1.5W 2 Terminations ZENER SQ-MELF, A
Step5Bar-code shipping tag
JAN1N4483US
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SQ-MELF, A
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500/406
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    METALLURGICALLY BONDED
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Reference Standard
    MIL-19500
  • Qualification Status
    Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    250nA @ 44.8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    250nA
  • Impedance-Max
    70Ohm
  • Reference Voltage
    56V
  • Zener Voltage
    56V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    4.5mA