  • JAN1N5521C-1
JAN1N5521C-1
advertisement
Manufacturer No:
JAN1N5521C-1
HK JDW NO:
523-JAN1N5521C-1
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
JAN1N5521C-1
Description:
ZENER DIODE 18Ohm ±2% 3μA @ 1.5V -65°C~175°C 2 Terminations ZENER DO-204AH, DO-35, Axial
Step5Bar-code shipping tag
JAN1N5521C-1
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 1.5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    18Ohm
  • Reference Voltage
    4.3V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    4.3V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    20mA
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1999
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500/437
  • Tolerance
    ±2%
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Reference Standard
    MIL-19500
  • JESD-30 Code
    O-LALF-W2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W