  • JANTXV1N6621
JANTXV1N6621
advertisement
Manufacturer No:
JANTXV1N6621
HK JDW NO:
523-JANTXV1N6621
Package:
A, Axial
Datasheet:
JANTXV1N6621
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.4V @ 1.2A -65°C~150°C 500nA @ 440V 2-Termination Bulk A, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
JANTXV1N6621
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    A, Axial
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Reference Standard
    MIL-19500
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 440V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.4V @ 1.2A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    1.2A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Forward Voltage
    1.6V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    440V
  • Average Rectified Current
    1.2A
    30 ns
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    440V