  • JANTXV1N6622
JANTXV1N6622
advertisement
Manufacturer No:
JANTXV1N6622
HK JDW NO:
523-JANTXV1N6622
Package:
A, Axial
Datasheet:
JANTXV1N6622
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.4V @ 1.2A -65°C~150°C 500nA @ 660V 2-Termination Bulk A, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
JANTXV1N6622
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    A, Axial
  • Part Status
    Discontinued
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Terminal Form
    WIRE
  • Pin Count
  • Reference Standard
    MIL-19500
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 660V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.4V @ 1.2A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    1.2A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Forward Voltage
    1.6V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    660V
  • Average Rectified Current
    1.2A
    30 ns
  • Peak Reverse Current
    500nA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    660V