  • JBXEP2G16FSNDS
JBXEP2G16FSNDS
advertisement
Manufacturer No:
JBXEP2G16FSNDS
Manufacturer:
SOURIAU-SUNBANK
HK JDW NO:
766-JBXEP2G16FSNDS
Package:
Datasheet:
JBXEP2G16FSNDS
Description:
Receptacle, Female Sockets Brass Panel Mount 16 Positions Solder Cup Gold Black Chrome over Nickel Bulk G Push-Pull
Step5Bar-code shipping tag
JBXEP2G16FSNDS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Front Side Nut
  • Shell Material
    Brass
  • Insert Material
    Polyetheretherketone (PEEK)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    JBX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    16
  • Color
    Black
  • Applications
    Industrial, Instrumentation, Medical, Telecommunications
  • Voltage - Rated
    730V
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    G
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP40
  • Current Rating
    6A