  • JC2AF-DC24V-F
JC2AF-DC24V-F
advertisement
Manufacturer No:
JC2AF-DC24V-F
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-JC2AF-DC24V-F
Package:
Datasheet:
JC2AF-DC24V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JC2AF-DC24V-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Physical Dimension
    30mm x 19mm x 30.4mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    10A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPST
  • Contact Form
    DPST-NO (2 Form A)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    576Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    10A@250VAC
  • Operate Time
    30ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    41.6mA
  • Release Time
    10ms
  • Must Operate Voltage
    19.2VDC
  • Power Consumption
    1W
  • Coil Power
    1W
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Height
    30mm
  • Length
    30mm
  • Width
    30mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -50°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    JC
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    RELEASE TIME WITHOUT DIODE
  • Power Rating
    1W
  • Packing Method
    BOX
  • Depth
    19mm
  • Reference Standard
    CSA; SEMKO; TUV; UL; VDE
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    250V