  • JCG1248S3V3
JCG1248S3V3
advertisement
Manufacturer No:
JCG1248S3V3
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-JCG1248S3V3
Package:
24-DIP Module, 8 Leads
Datasheet:
JCG1248S3V3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JCG1248S3V3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP Module, 8 Leads
  • Weight
    20g
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    JCG (12W)
  • Size / Dimension
    1.25Lx0.80W x 0.40 H 31.8mmx20.3mmx10.2mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    9
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Additional Feature
    SEATED HGT-NOM;
  • Power Rating
    12W
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    31.75mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24/9
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P9
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    88%
  • Voltage - Isolation
    1.6kV
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    3.5A
  • Operating Supply Voltage
    48V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Current
    3.5A
  • Output Power
    12W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Max Output Power
    12W
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Max Input Voltage (DC)
    75V
  • Min Input Voltage (DC)
    36V
  • Height
    10.16mm
  • Width
    20.32mm