  • JCM1524S15
JCM1524S15
advertisement
Manufacturer No:
JCM1524S15
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-JCM1524S15
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
JCM1524S15
Description:
XP POWER JCM1524S15 Isolated Board Mount DC/DC Converter, 2:1 Input, Fixed, 1 Output, 18 V, 36 V, 15 W, 15 V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JCM1524S15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    JCM (15W)
  • Size / Dimension
    1.00Lx1.00W x 0.39 H 25.4mmx25.4mmx9.9mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power Rating
    15W
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    25.4mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    S-XDMA-P6
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    89%
  • Voltage - Isolation
    1.6kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    1A
  • Output Power
    15W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Current - Output 1
    1A
  • Max Output Power
    15W
  • Nominal Output Voltage
    15V
  • Max Input Voltage (DC)
    36V
  • Min Input Voltage (DC)
    18V
  • Height
    9.906mm