  • JCP4048S12
JCP4048S12
advertisement
Manufacturer No:
JCP4048S12
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-JCP4048S12
Package:
9-DIP Module
Datasheet:
JCP4048S12
Description:
JCP4048S12 datasheet pdf and DC DC Converters product details from XP Power stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JCP4048S12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    9-DIP Module
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C With Derating
  • Series
    JCP (40W)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    2.00Lx2.00W x 0.40 H 50.8mmx50.8mmx10.2mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power Rating
    40W
  • Depth
    50.8mm
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    91%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    3.33A
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Output Current
    3.33A
  • Output Power
    40W
  • Max Output Power
    40W
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Height
    10.2mm