  • JLLN070.V
JLLN070.V
advertisement
Manufacturer No:
JLLN070.V
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-JLLN070.V
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
JLLN070.V
Description:
Fuse Class T Fast Acting 70A 300V Bolt Plug 21.4 X 20.6mm Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JLLN070.V
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to JLLN070.V.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Bolt
  • Mounting Type
    Bolt Mount
  • Package / Case
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD® JLLN
  • Size / Dimension
    0.811Diax0.843L 20.60mmx21.40mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Electrical, Industrial
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating (Amps)
    70A
  • Current Rating
    70A
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA AC 20kA DC
  • Class Code
    T
  • Length
    21.4122mm