  • JLLS900.X
JLLS900.X
advertisement
Manufacturer No:
JLLS900.X
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-JLLS900.X
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
JLLS900.X
Description:
Industrial & Electrical Fuses 900A 600VAC 300VDC Class T
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JLLS900.X
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to JLLS900.X.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Bolt
  • Mounting Type
    Bolt Mount
  • Package / Case
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD® JLLS
  • Size / Dimension
    2.630Diax2.299L 66.80mmx58.40mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Electrical, Industrial
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Current Rating (Amps)
    900A
  • Current Rating
    900A
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Approval Agency
    CE, UR
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA
  • Class Code
    T
  • Length
    58.3946mm