  • JR16JK-10S
JR16JK-10S
advertisement
Manufacturer No:
JR16JK-10S
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-JR16JK-10S
Package:
Datasheet:
JR16JK-10S
Description:
Jack, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Silver Nickel Bulk Keyed Threaded
Step5Bar-code shipping tag
JR16JK-10S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Insert Material
    Phenol Formaldehyde (PF)
  • Backshell Material, Plating
    Aluminum Alloy, Nickel
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    JR
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Backshell, Cable Clamp
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Jack, Female Sockets
  • Number of Positions
    10
  • Voltage - Rated
    250VAC 350VDC
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Silver
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    10
  • Orientation
    Keyed
  • Shielding
    Unshielded
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    5A
  • Shell Finish
    Nickel
  • Shell Size - Insert
    16
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Female
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Cable Opening
    0.453 (11.51mm)