  • JR16WR-10P(71)
JR16WR-10P(71)
advertisement
Manufacturer No:
JR16WR-10P(71)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-JR16WR-10P(71)
Package:
Metal
Datasheet:
JR16WR-10P(71)
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 10 Positions Solder Cup Silver Black Chromium Bulk Keyed Threaded
Step5Bar-code shipping tag
JR16WR-10P(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Package / Case
    Metal
  • Mounting Feature
    Flange
  • Insulation Material
    Plastic
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Insert Material
    Phenol Formaldehyde (PF)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    JR-W
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    10
  • Color
    Black
  • Applications
    Automotive, Industrial, Telecommunications
  • Voltage - Rated
    100VAC 140VDC
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Silver
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE; WATERPROOF
  • Total Number of Contacts
    10
  • Orientation
    Keyed
  • Ingress Protection
    IP67/68 - Dust Tight, Waterproof
  • Depth
    29mm
  • Current Rating
    5A
  • Shell Finish
    Black Chromium
  • Shell Size - Insert
    16
  • Contact Gender
    Male
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Max Current Rating
    5A
  • Cable Opening
    0.783 (19.90mm)
  • Length
    26.1mm