  • JR21WP-16S(71)
JR21WP-16S(71)
advertisement
Manufacturer No:
JR21WP-16S(71)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-JR21WP-16S(71)
Package:
Datasheet:
JR21WP-16S(71)
Description:
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Silver Black Chromium Bulk Keyed Threaded
Step5Bar-code shipping tag
JR21WP-16S(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Backshell Material, Plating
    Brass, Black Chrome
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    JR-W
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Backshell, Coupling Nut
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    16
  • Color
    Black
  • Applications
    Automotive, Industrial, Telecommunications
  • Voltage - Rated
    100VAC 140VDC
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Silver
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE; WATERPROOF
  • Total Number of Contacts
    16
  • Orientation
    Keyed
  • Ingress Protection
    IP67/68 - Dust Tight, Waterproof
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    5A