  • JS1AF-48V-F
JS1AF-48V-F
advertisement
Manufacturer No:
JS1AF-48V-F
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-JS1AF-48V-F
Package:
Datasheet:
JS1AF-48V-F
Description:
Electromechanical Relay SPST-NO 5ADC/10AAC 48VDC 6.4KOhm Through Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JS1AF-48V-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    JS
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; TUV; UL; VDE
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    22mm
  • Body Breadth
    16 mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Electrical Life
    50000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    100V
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    6.4kOhm
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    48VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 100VDC -Max
  • Coil Current
    7.5mA
  • Release Time
    10 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    5A@100VDC
  • Must Operate Voltage
    33.6VDC
  • Contact Rating (Current)
    10A
  • Power Consumption
    360mW
  • Coil Power
    360mW
  • Must Release Voltage
    4.8VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    48V