  • JTN1AG-TMP-F-DC24V
JTN1AG-TMP-F-DC24V
advertisement
Manufacturer No:
JTN1AG-TMP-F-DC24V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-JTN1AG-TMP-F-DC24V
Package:
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JTN1AG-TMP-F-DC24V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    JT-N
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Termination Style
    PC Pin, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Throw Configuration
    SPST
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    720Ohms
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    277VAC -Max
  • Coil Current
    33.3mA
  • Release Time
    10ms
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Contact Rating (Current)
    30A
  • Power Consumption
    800mW
  • Coil Power
    800mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Coil Voltage (DC)
    24V