  • JTN1S-TMP-F-DC15V
JTN1S-TMP-F-DC15V
advertisement
Manufacturer No:
JTN1S-TMP-F-DC15V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-JTN1S-TMP-F-DC15V
Package:
Datasheet:
JTN1S-TMP-F-DC15V
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 15V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JTN1S-TMP-F-DC15V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Coil Current
    53.3mA
  • Release Time
    10ms
  • Must Operate Voltage
    11.25VDC
  • Contact Rating (Current)
    20A
  • Coil Power
    800mW
  • Must Release Voltage
    1.5VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    15V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Coil Insulation
    Class F
  • Body Height
    27.9mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    30g
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    JT-N
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    PC Pin, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Body Length or Diameter
    32.2mm
  • Body Breadth
    27.4 mm
  • Physical Dimension
    32.2mm x 27.4mm x 27.9mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    277V
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    281Ohm
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    15VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    277VAC -Max