  • JTR1048S12
JTR1048S12
advertisement
Manufacturer No:
JTR1048S12
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-JTR1048S12
Package:
16-DIP Module, 6 Leads
Datasheet:
JTR1048S12
Description:
DC-DC, 4:1 INPUT, DIP16
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JTR1048S12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP Module, 6 Leads
  • Operating Temperature
    -40°C~88°C With Derating
  • Series
    JTR10 (10W)
  • Size / Dimension
    0.94Lx0.54W x 0.41 H 23.8mmx13.7mmx10.5mm
  • Feature
    OCP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    10W
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    87%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Current - Output (Max)
    833mA