  • JW1AFSN-DC24V-TV
JW1AFSN-DC24V-TV
advertisement
Manufacturer No:
JW1AFSN-DC24V-TV
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-JW1AFSN-DC24V-TV
Package:
Datasheet:
JW1AFSN-DC24V-TV
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JW1AFSN-DC24V-TV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    JW
  • Part Status
    Active
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Termination Style
    PC Pin
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    10A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    1.1kOhms
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 30VDC -Max
  • Coil Current
    22mA
  • Release Time
    5ms
  • Must Operate Voltage
    16.8VDC
  • Contact Rating (Current)
    10A
  • Coil Power
    530mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Coil Voltage (DC)
    24V