  • JWD-171-25
JWD-171-25
advertisement
Manufacturer No:
JWD-171-25
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-JWD-171-25
Package:
DIP
Datasheet:
JWD-171-25
Description:
TE CONNECTIVITY / POTTER & BRUMFIELD JWD-171-25 RELAY, REED, DPST-NO, 100V, 0.5A, THT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JWD-171-25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Must Release Voltage
    0.5VDC
  • Coil Voltage (DC)
    6V
  • Coil Voltage (AC)
    6V
  • Switching Current
    500mA
  • Contact Voltage Rating (DC)
    20V
  • Height
    8mm
  • Length
    19.56mm
  • Width
    7.62mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Material
    Ruthenium (Ru)
  • Contact Plating
    Ruthenium
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    2.299146g
  • Operating Temperature
    -35°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    JWD
  • Feature
    Diode
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    Solder, Through Hole
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -35°C
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    7.62mm
  • Current Rating
    500mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Contact Resistance
    200mOhm
  • Insulation Resistance
    10GOhm
  • ELV
    Compliant
  • Throw Configuration
    DPST
  • Contact Form
    DPST-NO (2 Form A)
  • Relay Type
    Reed, Relay
  • Coil Resistance
    200Ohms
  • Operate Time
    1.5ms
  • Coil Voltage
    5VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    100VDC -Max
  • Coil Current
    25mA
  • Release Time
    0.5ms
  • Must Operate Voltage
    3.8VDC
  • Contact Rating (Current)
    500mA
  • Power Consumption
    288mW
  • Coil Power
    125mW