  • JWMW21RA1A
JWMW21RA1A
advertisement
Manufacturer No:
JWMW21RA1A
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-JWMW21RA1A
Package:
Datasheet:
JWMW21RA1A
Description:
Quantity:
In Stock : 891
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JWMW21RA1A
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    1
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    10A AC/DC
  • Orientation
    Vertical
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Depth
    21mm
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Actuator Type
    Concave (Curved)
  • Circuit
    DPST
  • Switch Function
    On-Off
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 25.00mm x 15.40mm
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    10A
  • Electrical Life
    25,000 Cycles
  • Number of Poles
    2
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Mechanical Life
    25,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    10A
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Actuator Marking
    O I
  • Length
    29.6mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    Dust Tight, IP67, Waterproof
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Housing Material
    Polyamide
  • Actuator Material
    Polyphenylene
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C