  • K101J15C0GK53L2
K101J15C0GK53L2
advertisement
Manufacturer No:
K101J15C0GK53L2
HK JDW NO:
886-K101J15C0GK53L2
Datasheet:
K101J15C0GK53L2
Description:
Mono-Kap™ K 100pF 200V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
K101J15C0GK53L2
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    200V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Depth
    2.6mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Size Code
    1610
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.220 5.60mm
  • Length
    4mm
  • Width
    2.5mm