  • K105K20X7RF53H0
K105K20X7RF53H0
advertisement
Manufacturer No:
K105K20X7RF53H0
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-K105K20X7RF53H0
Package:
Radial
Datasheet:
K105K20X7RF53H0
Description:
Mono-Kap™ K 1μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
K105K20X7RF53H0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Weight
    160.004709mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Mono-Kap™ K
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    5mm
  • Length
    5.0038mm
  • Width
    3.2004mm