  • K152K20C0GL5UH5
K152K20C0GL5UH5
advertisement
Manufacturer No:
K152K20C0GL5UH5
HK JDW NO:
886-K152K20C0GL5UH5
Datasheet:
K152K20C0GL5UH5
Description:
Mono-Kap™ K 1500pF 500V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
K152K20C0GL5UH5
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    Mono-Kap™ K
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500pF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Depth
    3.2mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    2012
  • Height Seated (Max)
    0.299 7.60mm
  • Length
    5mm