  • K224M15Y5VF5UL2
K224M15Y5VF5UL2
advertisement
Manufacturer No:
K224M15Y5VF5UL2
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-K224M15Y5VF5UL2
Package:
Radial
Datasheet:
K224M15Y5VF5UL2
Description:
Mono-Kap™ K 0.22μF 50V Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -30°C~85°C Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
K224M15Y5VF5UL2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    Mono-Kap™ K
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Dielectric
    Y5V
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    500μm
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.220 5.60mm
  • Length
    3.9878mm
  • Width
    2.4892mm
  • Thickness
    2.6mm