  • K22X-C37P-N30
K22X-C37P-N30
advertisement
Manufacturer No:
K22X-C37P-N30
Manufacturer:
Kycon, Inc.
HK JDW NO:
418-K22X-C37P-N30
Package:
Datasheet:
K22X-C37P-N30
Step5Bar-code shipping tag
K22X-C37P-N30
    Select All
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Signal
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    2A
  • Total Number of Contacts
    37
  • Shell Finish
    TIN
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.494 inch
  • Empty Shell
  • Body Depth
    0.488 inch
  • Contact Resistance
    13mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Flange Feature
    Housing/Shell (4-40)
  • Mating Contact Pitch
    0.109 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Connector Style
    D-Sub
  • Contact Form
    Stamped
  • Shell Size, Connector Layout
    4 DC C
  • Backset Spacing
    0.318 (8.08mm)
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Plating Thickness
    30μin
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Dielectric Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
  • Shell Material, Finish
    Steel, Nickel Plated
  • Mounting Option 2
    BOARDLOCK
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    K22X
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Board Lock, Grounding Indents
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    37
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    30V