  • K273K20X7RH53L2
K273K20X7RH53L2
advertisement
Manufacturer No:
K273K20X7RH53L2
HK JDW NO:
886-K273K20X7RH53L2
Datasheet:
K273K20X7RH53L2
Description:
Mono-Kap™ K 0.027μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
K273K20X7RH53L2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Capacitance
    0.027μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    3.2mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    30mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Size Code
    2012
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.260 6.60mm
  • Thickness
    3.2mm