  • K32L2B11VFM0A
K32L2B11VFM0A
advertisement
Manufacturer No:
K32L2B11VFM0A
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-K32L2B11VFM0A
Package:
32-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
K32L2B11VFM0A
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller K32 L2 Series 3V 32-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 16890
Step5Bar-code shipping tag
K32L2B11VFM0A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Series
    K32 L2
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    32
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    23
  • Speed
    72MHz
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.2V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0+
  • Peripherals
    DMA, LCD, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    FlexIO, I2C, SPI, TSI, UART/USART, USB
  • Bit Size
    32
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm