  • K392J20C0GH53L2
K392J20C0GH53L2
advertisement
Manufacturer No:
K392J20C0GH53L2
HK JDW NO:
886-K392J20C0GH53L2
Datasheet:
K392J20C0GH53L2
Description:
Mono-Kap™ K 3900pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
K392J20C0GH53L2
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.260 6.60mm
  • Length
    5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Mono-Kap™ K
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3900pF
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Depth
    3.2mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm