  • K474K20X7RF53H5
K474K20X7RF53H5
advertisement
Manufacturer No:
K474K20X7RF53H5
HK JDW NO:
886-K474K20X7RF53H5
Datasheet:
K474K20X7RF53H5
Description:
Mono-Kap™ K 0.47μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 7987
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
K474K20X7RF53H5
    Select All
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    3.2mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Length
    30mm
  • Dielectric
    X7R
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Diameter
    500μm
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.299 7.60mm
  • Length
    5mm
  • Width
    3.2004mm
  • Thickness
    3.2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    Radial
  • Weight
    160.004709mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Mono-Kap™ K
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.47μF