  • K474M20X7RF5TL2
K474M20X7RF5TL2
advertisement
Manufacturer No:
K474M20X7RF5TL2
HK JDW NO:
886-K474M20X7RF5TL2
Datasheet:
K474M20X7RF5TL2
Description:
Mono-Kap™ K 0.47μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
K474M20X7RF5TL2
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    3.2mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    2012
  • Lead Style
    Straight
  • Diameter
    500μm
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.260 6.60mm
  • Thickness
    3.2mm