  • K50-3C0E66.6667MR
K50-3C0E66.6667MR
advertisement
Manufacturer No:
K50-3C0E66.6667MR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-K50-3C0E66.6667MR
Package:
2820
Step5Bar-code shipping tag
K50-3C0E66.6667MR
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Voltage - Rated
    3.3V
  • Additional Feature
    TRISTATE ENABLE/DISABLE FUNCTION
  • Subcategory
    Other Oscillators
  • Technology
    CMOS
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    66.6667MHz
  • Frequency Stability
    50 ppm
  • Physical Dimension
    7mm x 5mm x 1.6mm
  • Operating Frequency
    66.6667MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Rise Time-Max
    10ns
  • Fall Time-Max
    10ns
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Oscillator Type
    CMOS
  • Load Capacitance
    15pF
  • Supply Current-Max
    25mA
  • Max Duty Cycle
    60 %
  • Output Low Current-Max
    8mA
  • Height
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    5mm