  • K560J10C0GF5TH5
K560J10C0GF5TH5
advertisement
Manufacturer No:
K560J10C0GF5TH5
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-K560J10C0GF5TH5
Package:
Radial
Datasheet:
K560J10C0GF5TH5
Description:
Mono-Kap™ K 56pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
K560J10C0GF5TH5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size / Dimension
    0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    56pF
  • Depth
    2.3mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.244 6.20mm
  • Length
    3.6068mm
  • Width
    2.3114mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C