  • K562J15X7RF5UH5
K562J15X7RF5UH5
advertisement
Manufacturer No:
K562J15X7RF5UH5
HK JDW NO:
886-K562J15X7RF5UH5
Datasheet:
K562J15X7RF5UH5
Description:
Mono-Kap™ K 5600pF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
K562J15X7RF5UH5
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    Mono-Kap™ K
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    5600pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Dielectric
    X7R
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Diameter
    500μm
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.260 6.60mm
  • Length
    3.9878mm
  • Width
    2.4892mm
  • Thickness
    2.6mm