  • K562K20C0GF5TH5
K562K20C0GF5TH5
advertisement
Manufacturer No:
K562K20C0GF5TH5
HK JDW NO:
886-K562K20C0GF5TH5
Datasheet:
K562K20C0GF5TH5
Description:
Mono-Kap™ K 5600pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
K562K20C0GF5TH5
  • Capacitance
    5600pF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Depth
    3.2mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    2012
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.299 7.60mm
  • Length
    5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Mono-Kap™ K
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V