  • K85X-BA-25P-30
K85X-BA-25P-30
advertisement
Manufacturer No:
K85X-BA-25P-30
Manufacturer:
Kycon, Inc.
HK JDW NO:
418-K85X-BA-25P-30
Package:
Datasheet:
K85X-BA-25P-30
Description:
D-Sub Standard Connectors D25 M SODR CUP FRMD 30U M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
K85X-BA-25P-30
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Insulation Material
    GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Dielectric Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
  • Mounting Option 1
    #4-40
  • Shell Material, Finish
    Steel, Nickel Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Series
    K85X
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Grounding Indents
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    25
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    30V
  • HTS Code
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Signal
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    2A
  • Total Number of Contacts
    25
  • Shell Finish
    TIN
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.494 inch
  • Empty Shell
  • Contact Resistance
    13mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Flange Feature
    Housing/Shell (Unthreaded)
  • Mating Contact Pitch
    0.109 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    700VAC V
  • Connector Style
    D-Sub
  • Contact Form
    Stamped
  • Shell Size, Connector Layout
    3 DB B
  • Contact Design
    PREASSEM CONN
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Plating Thickness
    30μin
  • Length - Termination
    0.138 inch