  • KAP-14DY-24
KAP-14DY-24
advertisement
Manufacturer No:
KAP-14DY-24
Manufacturer:
TE Connectivity / P&B
HK JDW NO:
797-KAP-14DY-24
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KAP-14DY-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Socket, Socketable
  • Number of Pins
    11
  • Packaging
    Bulk
  • Termination
    Plug
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -45°C
  • Max Voltage Rating (AC)
    120V
  • Throw Configuration
    3PDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    472Ohm
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Coil Current
    51mA
  • Contact Rating (Current)
    5A
  • Power Consumption
    2W
  • Coil Power
    1.25W
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Current Rating (Max)
    5A