  • KB16CKW01-12-CB
KB16CKW01-12-CB
advertisement
Manufacturer No:
KB16CKW01-12-CB
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-KB16CKW01-12-CB
Package:
125
Datasheet:
KB16CKW01-12-CB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KB16CKW01-12-CB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Package / Case
    125
  • Housing Material
    Polyamide
  • Actuator Material
    POLYCARBONATE
  • Terminal Material
    BRASS
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    KB
  • Published
    2011
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Additional Feature
    12V LAMP
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    1A AC/DC
  • Orientation
    Vertical
  • Current Rating
    1A
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    11.9888mm
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 12.30mm Dia
  • Contact Resistance
    0.05mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Red (White Filter/Diffuser)
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VAC
  • Illumination Type, Color
    Incandescent, Red
  • Sealing
    MOLDED
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    1A
  • Illumination Color
    Red
  • Contact Current(AC)-Max
    1A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    1A@250VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Actuator Travel
    2.9972 mm
  • Solderability
    WAVE
  • Bushing Length
    0.559 inch
  • Body Color
    BLACK
  • Body Height
    38.5064mm
  • Length - Termination
    0.197 inch
  • Actuator Length
    0.138 inch