  • KC43A13.001NLF
KC43A13.001NLF
advertisement
Manufacturer No:
KC43A13.001NLF
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-KC43A13.001NLF
Package:
Datasheet:
KC43A13.001NLF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KC43A13.001NLF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Series
    KC
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Lug
  • Number of Positions
    3
  • Current Rating (Amps)
    350mA AC
  • Current Rating
    350mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 9.80mm Dia
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Number of Decks
    1
  • Operating Force
    8.770gfm
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Stops
    Fixed
  • Circuit per Deck
    4P3T
  • Depth Behind Panel
    18.50mm
  • Number of Poles per Deck
    4
  • Angle of Throw
    30°
  • Actuator Length
    13.00mm