  • KE10.2100.105
KE10.2100.105
advertisement
Manufacturer No:
KE10.2100.105
Manufacturer:
Schurter Inc.
HK JDW NO:
685-KE10.2100.105
Package:
Module
Datasheet:
Description:
SCHURTER KE10.2100.105 CONN, FUSED POWER ENTRY MODULE, PLUG 15A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KE10.2100.105
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Package / Case
    Module
  • Shell Material
    POLYETHYLENE
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Weight
    37.69999g
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KE
  • Feature
    Voltage Selector
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Vendor Undefined
  • Termination
    Quick Connect - 0.189 (4.8mm)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Blades - Module
  • Number of Positions
    3
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    250V
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    YES
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    3
  • Orientation
    Straight
  • Ingress Protection
    IP40
  • Current Rating
    15A
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, UL
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 27.50mm x 52.50mm
  • Voltage
    250V
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    10A
  • Connector Style
    IEC 320-C14
  • Number of Ports
    1
  • Current
    10A
  • Voltage - UL
    125VAC
  • Voltage - IEC
    250VAC
  • Filter Type
    Unfiltered - Commercial
  • Accomodates a Fuse
    Yes (Fuse Not Included)
  • Fuse
  • Fuse Holder, Drawer
    Drawer Sold Separate
  • Panel Thickness
    0.059 1.50mm