  • KF120BDT-TR
KF120BDT-TR
advertisement
Manufacturer No:
KF120BDT-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-KF120BDT-TR
Package:
TO-252
Datasheet:
Description:
Fixed 2.25mm PMIC 3 TO-252
Quantity:
In Stock : 17711
Step5Bar-code shipping tag
KF120BDT-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-252
  • Number of Pins
    3
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.25mm
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Output
    12V
  • Output Voltage 1
    12V
  • Min Input Voltage
    -500mV
  • Current - Input Bias
    500μA
  • Max Input Voltage
    20V
  • Dropout Voltage
    350mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.4V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Load Regulation-Max(%)
    0.05%
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.048%
  • Length
    6.5mm