  • KJL3F23N53SN
KJL3F23N53SN
advertisement
Manufacturer No:
KJL3F23N53SN
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-KJL3F23N53SN
Package:
Datasheet:
KJL3F23N53SN
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
KJL3F23N53SN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Flanges, Panel, Wall
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KJL
  • Published
    2011
  • Feature
    Strain Relief
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    53
  • Gender
    Receptacle
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    N (Normal)
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    43.38mm
  • Shell Finish
    Electroless Nickel
  • Shell Size - Insert
    23-53
  • Contact Style
    Socket
  • Plating
    Electroless Nickel
  • Length
    49.66mm