  • KLKR01.5TS
KLKR01.5TS
advertisement
Manufacturer No:
KLKR01.5TS
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-KLKR01.5TS
Package:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Datasheet:
KLKR01.5TS
Description:
FUSE CRTRDGE 1.5A 600VAC/300VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KLKR01.5TS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5AG, 10mm x 38mm (Midget)
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD® KLKR
  • Size / Dimension
    0.406Diax1.500L 10.30mmx38.10mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Motor Protection
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Current Rating (Amps)
    1.5A
  • Current Rating
    1.5A
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA AC 20kA DC
  • Class Code
    CC
  • Length
    38.1mm