  • KMS30A-24
KMS30A-24
advertisement
Manufacturer No:
KMS30A-24
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-KMS30A-24
Package:
5-DIP Module, 4 Leads
Datasheet:
KMS30A-24
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 30W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KMS30A-24
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to KMS30A-24.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5-DIP Module, 4 Leads
  • Weight
    0.287lb 130.18g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C With Derating
  • Published
    2016
  • Series
    KMS-A (30W)
  • Size / Dimension
    2.52Lx1.80W x 0.93 H 64.0mmx45.6mmx23.5mm
  • Feature
    OCP, OVP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Depth
    64.1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus
  • Efficiency
    86%
  • Max Output Current
    1.25A
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Voltage - Input
    90V~264VAC 120V~370VDC
  • Output Power
    30W
  • Min Input Voltage
    90V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    1.25A
  • Max Output Power
    30W
  • Line Regulation
    ±120mV
  • Load Regulation
    ±240mV
  • Min Input Voltage (AC)
    90V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    23.5mm