  • KMS40-3P3
KMS40-3P3
advertisement
Manufacturer No:
KMS40-3P3
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-KMS40-3P3
Package:
7-DIP Module, 5 Leads
Datasheet:
KMS40-3P3
Description:
PWR SPLY MEDICAL 3.3V 8A 26W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KMS40-3P3
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to KMS40-3P3.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, EN, IEC, UL
  • Efficiency
    75%
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    8A
  • Voltage - Output 1
    3.3V
  • Max Current Rating
    860mA
  • Current - Output (Max)
    8A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC 100V~375VDC
  • Output Current
    8A
  • Output Power
    26W
  • Current - Output 1
    8A
  • Max Output Power
    26.4W
  • Line Regulation
    0.5%
  • Load Regulation
    1%
  • Height
    26.924mm
  • Length
    88.9mm
  • Width
    63.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    7-DIP Module, 5 Leads
  • Number of Pins
    7
  • Weight
    0.618lb 280.32g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Published
    2008
  • Series
    KM (40W)
  • Size / Dimension
    3.50Lx2.50W x 1.06 H 89.0mmx63.5mmx27.0mm
  • Feature
    OCP, OVP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Enclosed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    40W
  • Power Rating
    26.4W
  • Max Power Dissipation
    40W
  • Depth
    27mm