  • KP1301520000G
KP1301520000G
advertisement
Manufacturer No:
KP1301520000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
HK JDW NO:
48-KP1301520000G
Package:
Datasheet:
Description:
0.250 6.35mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 10-24 AWG KP
Step5Bar-code shipping tag
KP1301520000G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Clamp Material - Plating
    Brass - Nickel Plated
  • Screw Material - Plating
    Steel - Zinc Plated
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KP
  • Feature
    Interlocking (Side)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Color
    Green
  • Pitch
    0.250 6.35mm
  • Wire Gauge
    10-24 AWG
  • Voltage
    300V
  • Number of Levels
    1
  • Current
    30A
  • Terminal and Terminal Block Type
    BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
  • Torque - Screw
    0.6 Nm (5.3 Lb-In)